Rynek pracownika – wyzwanie dla firm

W ostatnim czasie na rynku pracy nastąpiły pewne zmiany, w związku z którymi pracodawcy coraz częściej spotykają się z problemem dotyczącym pozyskiwania nowych pracowników. Od dłuższego czasu można zaobserwować trend polegający na tym, że to pracodawcy zabiegają o pracowników, a nie odwrotnie. Taka sytuacja zwana rynkiem pracownika występuje, gdy zapotrzebowanie na pracowników jest większe niż liczba osób gotowych do pracy.  Największe zapotrzebowanie występuje w przypadku pracowników produkcyjnych i sezonowych. W Urzędach Pracy na terenie całego kraju wciąż zwiększa się liczba ofert przedsiębiorstw, które poszukują osób do pracy.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na obecną sytuację na rynku pracy. Jednym z nich jest obniżenie wieku emerytalnego, które spowoduje, że niedługo z rynku zniknie kilkaset tysięcy pracowników.

Rynek pracownika to wyzwanie dla dzisiejszych pracodawców

Do aktualnych problemów pracodawców, oprócz braku kadry, można zaliczyć także dużą rotację pracowników. Ludzie coraz chętniej decydują się na zmianę pracy, poszukując korzystniejszych warunków lub nowych wyzwań.  Rotacja pracowników generuje wysokie koszty dla każdej organizacji. Pozyskanie nowego pracownika wiąże się z poniesieniem kosztów na działania związane z rekrutacją. Należy poświęcić czas na publikacje ogłoszeń o pracę, przeglądanie ofert oraz rozmowy kwalifikacyjne. W późniejszych etapach konieczne jest także wdrożenie pracownika, zapoznanie ze standardami panującymi w przedsiębiorstwie oraz zapewnienie szkoleń koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Wszystkie powyższe czynności związane są z dodatkowymi nakładami finansowymi. Zdarzają się też sytuacje, w których nowy pracownik nie sprawdza się na danym stanowisku i proces rekrutacji trzeba przeprowadzić ponownie.

Aby ułatwić proces związany z poszukiwaniem i rekrutacją nowych pracowników, a także zminimalizować koszty wymienione powyżej, przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z usług zewnętrznych podmiotów, takich jak agencje pracy. Ich doświadczenie w zakresie rekrutacji i wiedza sprawiają, że czynności związane z pozyskiwaniem osób do pracy jest łatwiejsze i szybsze, a kandydaci wybierani są pod kątem jak najlepszego dostosowania do oczekiwań pracodawców.

Z roku na rok rośnie także liczba pracowników z innych krajów. W dużej mierze przybywa pracowników z Ukrainy. Są oni bardzo cenieni przez pracodawców w Polsce i postrzegani jako solidni oraz efektywni. Ich dużą wartością jest także to, że posługują się podobnym językiem, chętnie uczą się polskiego oraz są w stanie bardzo szybko przystosować się do warunków panujących w polskich firmach.

Pozyskanie pracownika z zagranicy wiąże się z między innymi z koniecznością znajomości aktualnych przepisów. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych agencji pracy. Dzięki takiej współpracy firmy przenoszą na agencję wszystkie kwestie formalne związane z rekrutacją, zatrudnieniem, a także pozyskaniem zgód na pracę i pobyt w Polsce.

 

Kontakt

JOBSI Sp. z o.o.
Obrońców Westerplatte 5
83-000 Pruszcz Gdański
NIP: 5272859029
REGON: 380832849

Dla pracownika

Call center:
+48 58 350 2300
+38 095 649 7272

Wyślij swoje CV
jobs@jobsi.pl

Dla pracodawcy

Call center:
+48 58 350 2300
+38 095 649 7272

Wyślij zapytanie:
biuro@jobsi.pl