5 powodów, dla których warto zatrudnić pracowników z Ukrainy

Na polskim rynku pracy brakuje specjalistów, takich jak lekarze, pielęgniarki, budowlańcy, spawacze oraz inni fachowcy z różnych branż. W obecnej formie rynku pracowniczego, rozwiązaniem na brak pracowników są pracownicy z Ukrainy. Dlaczego warto zatrudnić ukraińskiego pracownika? Oto pięć powodów, które przemawiają na korzyść zatrudnienia ukraińskiego pracownika.

1. Podobieństwa językowe oraz kulturowe

Ukraińcy i Polacy mają wiele wspólnego. Podobnie brzmiące języki oraz wspólna przeszłość historyczna sprawiają, że pracownicy z Ukrainy szybko i łatwo adaptują się w nowym społeczeństwie oraz nowej rzeczywistości. Łatwość w porozumiewaniu się wpływa na dobrą atmosferę w pracy.

2. Prostota zatrudnienia – brak formalności

Rekrutacja pracowników z Ukrainy przebiega szybko i sprawnie dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienia. Ukraińcy nie muszą mieć pozwolenia na pracę, jeśli czas jego pobytu w Polsce nie przekroczy sześciu miesięcy w ciągu roku. Jedynym wymaganiem jest oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia. Chcąc zatrudnić ukraińskiego pracownika na stałe, konieczne będzie uzyskanie przez niego pozwolenia na pracę.

3. Chęci do pracy

Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, planują ten wyjazd z myślą o zarobieniu pieniędzy. Ich celem jest zarobienie dużej kwoty, dlatego chętnie i skutecznie wykonują swoje obowiązki. Bardzo chętnie pracują w weekendy czy dni wolne oraz biorą dodatkowe nadgodziny. Traktują to jako okazję i szansę, a nie jako wyzysk. Panuje o nich dobra opinia, są to pracownicy solidni oraz odpowiedzialni.

4. Opłacalność dla pracodawcy

Ukraińscy pracownicy, którzy są rekrutowani w Polsce zazwyczaj zgodzą się pracować za nieco niższe stawki niż Polacy. Dzięki temu polski pracodawca otrzyma tę samą pracę za niższe wynagrodzenie, co jest czystą oszczędnością pieniędzy. Niemniej jednak nie jest to nic złego dla przeciętnego Ukraińca, ponieważ w swojej ojczyźnie zarobiłby pensję w wysokości około 850 zł, natomiast w Polsce jest w stanie uzyskać wynagrodzenie rzędu 2000 zł lub więcej. Jest to zatem korzyść dla obu stron, a Ukraińcy nie stawiają warunków swoim pracodawcom.

5. Dogodne warunki zatrudnienia

Elastyczność, szczególnie w zakładach produkcyjnych, gdzie zapotrzebowanie na produkcję jest różne w ciągu roku, to bardzo ważny aspekt biznesu. Dzięki możliwości okresowego zatrudnienia pracowników z Ukrainy, możliwe jest uzyskanie odpowiednio dużej siły roboczej wtedy, kiedy jest to wymagane. Natomiast ten czas w roku, gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest znacznie mniejsze, można zatrudniać mniej osób w firmie. Bardzo pomocne są agencje pracy, które ułatwiają zatrudnianie nowych osób w szczytowych momentach.

Zatrudnianie ukraińskich pracowników to duża korzyść, zarówno dla osób z Ukrainy jak i dla pracodawców z Polski, dlatego coraz częściej Polacy w swoich przedsiębiorstwach chętnie dają pracę osobom z Ukrainy, które wyemigrowały w poszukiwaniu zarobku w naszym kraju.

Kontakt

JOBSI Sp. z o.o.
Obrońców Westerplatte 5
83-000 Pruszcz Gdański
NIP: 5272859029
REGON: 380832849

Dla pracownika

Call center:
+48 58 350 2300
+38 095 649 7272

Wyślij swoje CV
jobs@jobsi.pl

Dla pracodawcy

Call center:
+48 58 350 2300
+38 095 649 7272

Wyślij zapytanie:
biuro@jobsi.pl